Do wykonania zdjęć sferycznych oraz połączenia ich w witrualny spacer, potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie. Co prawda dostępne są rozwiązania pozwalające na uzyskanie takich zdjęć za pomocą jednego kliknięcia i bez żadnego przygotowania, jednak do wykonania obrazu o odpowiedniej jakości i rozdzielczości, trzeba zrobić od kilku do kilkunastu zdjęć oraz użyć wielu narzędzi, celem ich poprawnego połączenia. Przede wszystkim, najważniejsze jest wykonanie prawidłowych zdjęć, zarówno jeśli chodzi o ich odpowiednie naświetlenie i ostrość, jak i możliwość ich późniejszego połączenia w jedno zdjęcie sferyczne, na którym nie będzie widać śladów łączenia.
Aby wykonać takie zdjęcia potrzebnych jest kilka elementów: aparat z odpowiednim obiektywem, statyw fotograficzny z głowicą, oraz dodatkowa głowica do zdjęć panoramicznych. Aparat musi posiadać tryb manualny, który umożliwia pełną kontrolę nad każdym parametrem wykonywanych zdjęć. Najlepiej w tym celu sprawdza się aparat z sensorem wielkości małej klatki. Z jednej strony zapewni dużą rozdzielczość, z drugiej pozwoli uniknąć pozornego wydłużenia ogniskowej obiektywu, co ma miejsce w przypadku aparatów z mniejszą matrycą. Obiektyw – im szerszy kąt widzenia, tym lepiej. Zredukuje to ilość potrzebnych zdjęć do pokrycia całości fotografowanej sceny. Statyw powinien umożliwiać stabilny montaż całego zestawu, ponieważ aparat z obiektywem i głowicą panoramiczną może ważyć kilka kilogramów. Elementem niezbędnym do prawidłowego spozycjonowania aparatu jest głowica panoramiczna. Za jej pomocą możliwe jest ustawienie osi obrotu aparatu dokładnie w osi optycznej obiektywu oraz w punkcie, który pozwoli uniknąć efektu paralaksy, uniemożliwiającej poprawne połączenie zdjęć.
Najważniejszą rzeczą przed zrobieniem zdjęć jest prawidłowe ustawienie głowicy panoramicznej wraz z zamontowanym na niej aparatem. Im dokładniejsze ustawienie, tym łatwiejsza dalsza praca. Dla zapewnienia dużej rozpiętości tonalnej zdjęć, najlepiej wykonać je w technice HDR. Zredukuje to mocne kontrasty i zapobiegnie prześwietleniom oraz niedoświetleniom. Ważne też by poszczególne zdjęcia były wykonane na odpowiednio dużą zakładkę, czyli by każde z nich miało część wspólną z każdym, z którym sąsiaduje.
Po wykonaniu wszystkich zdjęć, dalsza część pracy odbywa się na komputerze. Za pomocą oprogramowania do łączenia zdjęć, edytorów graficznych i programu do wykonywania spacerów wirtualnych, możliwe jest uzyskanie gotowego produktu.
Można go uzupełnić o dodatkowe elementy, takie jak informacje, linki do innych stron, zdjęcia i filmy. Nawigację ułatwia legenda, która jest niezbędna przy bardziej rozbudowanych wirtualnych spacerach. Wysokiej jakości zdjęcia sferyczne mają rozdzielczość od kilkudziesięciu do stu megapikseli. Taka rozdzielczość pozwala na zachowanie dużej szczegółowości przy umiarkowanie dużym rozmiarze. Ma to znaczenie przy czasie ładowaniu się spaceru, po umieszczeniu na serwerze. Przykłady wirtualnych spacerów można zobaczyć w dziale z realizacjami.